04-12-2021 17:01

ΕΣΠΑΑΑ Β εθνική ανδρών: Στο +4 οι Ίωνες στον 'Α όμιλο, παρέμειναν στην κορυφή του Β' Οδυσσέας και Κερατέα

Με τέσσερις ομάδες να διεκδικούν τρεις θέσεις συνεχίζεται ο Α’ όμιλος της LIFE Β’ Εθνικής ΕΣΠΑΑΑ. Οι Ίωνες εξασφάλισαν την πρόκρισης στον επόμενο γύρο και μάλιστα ως πρώτοι. Στον Β όμιλο τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα, αφού οι τέσσερις πρώτοι έχουν ξεχωρίσει.

Οι Ίωνες παρέμειναν αήττητοι και στην 6η αγωνιστική αφού επικράτησαν με 0-3 της ΑΕ Αμπελοκήπων. Σε ένα παιχνίδι που μίλησε η εμπειρία των Ιώνων η ΑΕ Αμπελοκήπων, πέρα από το δεύτερο σετ, δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι. Το τελικό σκορ εξασφάλισε για την ομάδα του Γιάννη Λαδιανού την πρώτη θέση αφήνοντας την ΑΕ Αμπελοκήπων στους 13 βαθμούς.

Στους 13 βαθμούς βρίσκεται πλέον και ο Πανελλήνιος μετά τη νίκη επί του Εθνικού με 3-0. Η ομάδα της Κυψέλης, που έχει παιχνίδι περισσότερο, πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα και κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά όταν τα τρία σετ πήγαιναν στην τελική ευθεία. Έτσι, το 3-0 έδωσε τρεις πολύτιμους βαθμούς δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρώτου γύρου.

Επέστρεψε με νίκη μετά το ρεπό ο ΑΟ Παγκρατίου. Με τη νίκη εντός έδρας κόντρα στον ΓΣ Κυψέλης με 3-1, ο ΑΟ Παγκρατίου συμπληρώνει την τριπλή ισοβαθμία των 13 βαθμών. Η ομάδα του ΓΣ Κυψέλης ανέκαμψε στο δεύτερο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 19-25, αλλά δεν είχε συνέχεια και δε βρήκε λύσεις τόσο στα καλά σερβίς όσο και στις επιθέσεις του Παγκρατίου.

Στους 12 βαθμούς βρίσκεται πλέον η ΟΠΕ Χαλκίδας που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΕΑΟ Σπάτων. Η καθαρή νίκη με 1-3 «άναψε» τη μάχη της τετράδας αφού η ομάδα του Χρήστου Αδάμ απέχει έναν βαθμό από τη ζώνη της πρόκρισης.

Μετά από δύο ανταγωνιστικά πρώτα σετ απέναντι στον ΕΑΟ Σπάτων που κρίθηκαν στην ελάχιστη διαφορά, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση στη μπροστά ζώνη και σταμάτησαν αποτελεσματικά την αντίπαλη ομάδα φτάνοντας στην κατάκτηση των επόμενων δύο σετ.

Πιο ξεκάθαρα είναι τα πράγματα στον Β όμιλο. Ο ΑΟ Οδυσσέας πήρε μια δύσκολη νίκη απέναντι στην Αθηνά Μαγκουφάνας που ωστόσο κράτησε την ομάδα στην πρώτη θέση με 14 βαθμούς. Η Αθηνά Μαγκουφάνας προηγήθηκε δις στα σετ αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες φορές.

Στο τάι μπρέικ μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του Οδυσσέα που ανέτρεψαν τα δεδομένα και με 15-12 έφτασαν στην πέμπτη νίκη για φέτος.Νίκη κορυφής και για τον ΓΣ Κερατέας που ισοβαθμεί με τον Οδυσσέα στους 14 βαθμούς.

Η ΑΕ Αγίας Παρασκευής πήρε το πρώτο σετ αλλά από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι. Τα επόμενα τρία σετ είχαν διαφορετική εικόνα και με πολύ καλύτερη υποδοχή και μπλοκ η ομάδα της Κερατέας έφτασε στο 3-1 και ουσιαστικά «κλείδωσε» και αυτή την πρόκριση στη Β φάση.Νίκη πρόκρισης πήρε και η Ένωση Γαλατσίου. Το 0-3 στην έδρα του ΑΚ Ζωγράφου ήρθε φυσιολογικά με την εικόνα του παιχνιδιού αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και μάλιστα στο δεύτερο και το τρίτο σετ άνοιξαν από νωρίς τη διαφορά που τους οδήγησε στην κατάκτηση των σετ.

Με 13 βαθμούς και μόλις μια αγωνιστική να απομένει, η Ένωση Γαλατσίου εξασφάλισε την πρόκριση στη Β φάση.Τη δεύτερη νίκη του πέτυχε ο ΑΣ Τεύκρος που νίκησε με 3-1 τον ΟΦ Γέρακα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στα σετ αλλά αφού αρχικά έγινε το 1-1 από τον Τεύκρο με ένα πολύ ωραίο σετ, ολοκληρώθηκε η ανατροπή, έγινε το 3-1 και η ομάδα του Γέρακα έμεινε στην τελευταία θέση με 1 βαθμό.